Budy dla psa


Zastanawiając się nad zakupem budy dla psa, właściciel powinien przede wszystkim rozważyć czy jego pupil nadaje się do zamieszkania na zewnątrz. Bowiem nie każda rasa jest do tego przystosowana. Przykładem może być york czy ratlerek, które są niewielkich rozmiarów, a ich sierść jest stanowczo za cienka do tego typu warunków.

Zbyt szybkie wychładzanie się organizmu może prowadzić do ciężkich zachorowań. Jeśli natomiast chodzi rasy naturalnie usposobione do pilnowania posesji, również nie każda z nich może permanentnie przebywać na dworze. Dlatego warto upewnić się czy dany pies lubi i nadaje się do ciągłego zamieszkania w budzie.

Rodzaje bud

W asortymencie sklepów zoologicznych znajdziemy spory wybór różnego rodzaju bud. Przede wszystkim różnią się one od siebie konstrukcją, materiałem wykonania, sposobem zadaszenia oraz ociepleniem (lub jego brakiem). Ze względu na konstrukcję w sprzedaży znajdziemy budę klasyczną lub budę z przedsionkiem. Natomiast ze względu na kształt dachu rynek oferuje budy z dachem dwuspadowym, jednospadowym i z dachem płaskim. Jeśli weźmiemy pod uwagę materiał wykonania w sklepach znajdują się budy drewniane lub z tworzywa sztucznego.

Ocieplenie budy

Aby zapewnić przez cały rok ciepło swojemu pupilowi, warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji. Można zakupić już ocieploną budę choćby w tym sklepie – https://www.obroza-elektryczna.pl/budy-dla-psow-496/ – bądź też samemu ją docieplić. W tym celu możemy posłużyć się styropianem lub wełną, stosując je na podłożu oraz ścianach. Niektóre budy posiadają specjalne nóżki, dzięki którym zachowana jest przestrzeń pomiędzy podłogą budy a gruntem na którym stoi. Warto też zwrócić uwagę na osłonę nóg, które powinny posiadać plastikowe nasadki, aby nie chłonęły wilgoci z podłoża. Budę można również ustawić na specjalnej płycie lub folii, natomiast dach może być pokryty dodatkową papą, gontem czy blachą.

Rozmiar i ustawienie budy dla psa

Buda powinna być takich rozmiarów, aby zwierzę mogło w niej wyprostowane stać. Dlatego jej optymalna wysokość powinna być nieco większa niż wzrost psa mierzony od łap do czubka uszu. Również istotną kwestią jest swoboda wchodzenia i wychodzenia z budy, aby nasz pupil nie odczuwał zbędnych barier. Otwór jednak nie powinien być zbyt duży, aby buda się nadmiernie nie wychładzała.

Najlepszym ustawieniem budy jest miejsce w pobliżu drzew, aby latem był przy niej cień. Nie należy stawiać jej bezpośrednio przy ruchliwej ulicy, aby pies nie był narażony na zbędne hałasy i zanieczyszczenia.